Mertkan Üçüncüoğlu oyun geliştiricileri için esporun önemini anlatıyor.

Espor, global olarak en hızlı büyüyen spor endüstrisidir ve bununla beraber espor araştırmaları daha da yaygınlaşmaya başladı. Ancak, espor oyuncularının gelişmesine yardımcı olan 21. yüzyıl becerileri üzerine araştırmalar yetersiz.. Nesligül Deniz Kolaşinli, 21. yüzyıl becerileri ışığında eğitimin nasıl tasarlandığını espor özelinde şöyle anlatıyor:

Literatürde spor ile ilgili olarak birçok tanımlama bulunmaktadır. Fakat profesyonel sporlar yapısı gereği belli başlı karakteristik özelliklere sahiptir. Peki Espor profesyonel sporlara ait olan bu karakteristik özelliklerden hangilerini barındırmaktadır? “Espor Okuryazarlığı” eğitimleri kapsamında Mertkan Üçüncüoğlu espor ile ilgili kavram karmaşasını ortadan kaldırmak için “Espor, spor mudur, değil midir?” sorusuna şu şekilde cevap veriyor:

Türkiye Espor Federasyonu’nun ilkini düzenlemiş olduğu Vodafone FreeZone TESFED Türkiye Kupası’nda profesyonel espor oyuncuları, kulüp yöneticileri ve federasyon yetkilileri ile görüşme sağladık.

Next in Game’in düzenlemiş olduğu “Next Level Gaming Talks” programına konuk olduk ve gençlerin meslek tercihlerinde esporu değerlendirdik.

2019’da ülkemizde yılın en iyi espor kulübü seçilen FUTBOLİST ekibi ile espor ekosistemini değerlendirdik.

Ozan Ertuğrul ile Espor ve Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi laboratuvarımızda esporu değerlendirdik.

Espor Eğitimi @ 2021 | Tüm hakları saklıdır.