Ülkemizdeki Profesyonel Esporcuların Sağlık Problemleri Araştırmamız

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Espor ve Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırmacılarımızdan Lect. Tanju BAHRİLLİ, Asst. Prof. Hamiyet YÜCE ve Lect. Yasin Nuri ÇAKIR, esporcularda oluşan sağlık problemlerine ışık tutmak ve esporcu sağlığını çeşitli yönlerden incelemek amacı ile gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre Ülkemizdeki lisanslı esporcuların % 40,4’i sağlık durumunu olumsuz bildirirmişlerdir. %76,6 sının takımlarından sağlık konusunda bir eğitim veya bilgilendirme almadığı, %47 sinin yeterli fiziksel aktivite yapmadığı görülmüştür.

Esporcuların Sağlık Durumları, Kondisyonları, Oturma Postürleri ve Ağrıları…

Espor karşılaşmaları ve antrenmanlar sırasında GAS’a göre ağrı şiddeti ortalaması, MBS’na göre yorgunluk şiddetinde ciddi düzey sonucuna ulaşılmıştır. Esporcuların %78,7’si lordozun korunduğu dik oturma postürüne sahip olmadığı ve % 57,4’ ünün de oturdukları düzenekten memnun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

En fazla görülen sağlık problemleri; bel ağrısı (%42,6), uyku problemleri (%38,3), sırt ağrısı (%36), göz problemleri (%36), boyun ağrısı (%30), baş ağrısı (23,5), dengesiz ve yetersiz beslenme (%28) ve el-el bileği problemleri (%5) şeklindedir. Araştırmanın tamamına göz atmak için tıklayınız.

Comments are closed.

Espor Eğitimi @ 2021 | Tüm hakları saklıdır.